
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Current | 12 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 42 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 3.6 mA |
| Max Frequency | 250 kHz |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.234 V |
| Max Output Voltage | 3.366 V |
| Duty Cycle | 95 % |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tube |
| Function | Step-Down |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$2.78450
Ext.Price$2.78450
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.78450 | $2.78450 |
| 10 | $2.11510 | $21.15100 |
| 25 | $1.94667 | $48.66675 |
| 50 | $1.85583 | $92.79150 |
| 100 | $1.76923 | $176.92300 |
| 300 | $1.68667 | $506.00100 |
| 500 | $1.60796 | $803.98000 |
| 1000 | $1.53289 | $1532.89000 |
